Jak reklamować się w sieci?
3 września 2019Lista stron z darmowymi zdjęciami
5 stycznia 2020Sklep internetowy to jeden z najbardziej popularnych sposobów prowadzenia biznesu w internecie. Wiele osób sprzedaje produkty, prowadząc sklep online i korzysta z wielu plusów, jakie dostarcza ten sposób zarabiania. Założenie samego sklepu internetowego nie jest trudne, a rozpoczęcie prowadzenia biznesu nie wymaga posiadania bardzo dużej ilości gotówki. Sklep taki możemy prowadzić również jako dodatkowy sposób do podstawowego zatrudnienia lub całkowicie poświęci się temu sposobowi zarabiania i prowadzić go na cały etat. Czym zatem jest sklep internetowy? Jak działa w praktyce? Jak go założyć? Jakie korzyści możemy osiągnąć, decydując się na ten sposób zarabiania w sieci? Poniżej prezentujemy odpowiedzi i przydatne porady, które pozwolą podjąć świadomą i odpowiednią decyzję.
Czym jest sklep internetowy?
Sklep internetowy to serwis internetowy zaopatrzony w odpowiedni moduł sprzedażowy. Możemy na takiej witrynie wystawiać konkretne produkty na sprzedaż, określić ich ilość, cenę czy opis oraz realizować zamówienia. Osoby kupujące wchodzą na dany sklep internetowy, wkładają do wirtualnego koszyka produkty, na których im zależy oraz dokonują na nim płatności. Osoba prowadząca otrzymuje wtedy powiadomienie kto i jakie produkty kupił, a następnie zajmuje się wysyłką. Na rynku istnieje wiele sklepów internetowych. Działają one na różnych zasadach, programach czy modułach, ale ich funkcjonalność jest bardzo podobna. Obsługa takiego sklepu internetowego jest prosta, dzięki czemu z jego obsługa poradzą sobie wszystkie osoby. We własnym sklepie internetowym możemy również dodawać poradniki, artykuły, czy promocje.
Jak założyć sklep internetowy?
Założenie sklepu internetowego odbywać się może na różne sposoby. Jeśli się zdecydujemy go założyć mamy 3 opcje do wyboru. Pierwsza to samodzielnie skonstruowanie witryny z modułem sprzedażowym. Odbywa się to na podobnej zasadzie co projektowanie zwykłych stron www. Wystarczy pobrać odpowiedni program do kodowania, znać się na programowaniu i wykonać taki sklep według własnego projektu. Daje to największe możliwości dostosowania do swoich potrzeb i nie wymaga opłacania abonamentów, pakietów czy opłat licencyjnych.
Największym minusem jest konieczność posiadania umiejętności informatycznych. Drugą opcją — najczęściej i najchętniej wykorzystywaną jest założenie swojego sklepu internetowego poprzez kreatory sklepów. W sieci jest ich bardzo wiele. Różnią się one sposobem tworzenia, kosztami czy ofertą, ale działają na podobnych zasadach. Przeważnie podstawowe modele sklepów internetowych są darmowe, a za bardziej zaawansowane opcje trzeba zapłacić. W kreatorach takich otrzymujemy gotowy szablon sklepu a jego dostosowywanie i edycja polega na ręcznym przeciąganiu odpowiednich elementów na konkretne miejsca witryny — tak jak w edytorze tekstowym.
Darmowe wersje posiadają nieco uboższe szablony z pewnymi ograniczeniami np. małą liczbą przedmiotów, które możemy wystawiać. Mają też baner na naszej gotowej witrynie, że sklep został wykonany w danym kreatorze marki lub specjalny adres – nazwasklepu.NAZWA KREATORA.pl Płatne wersje, za które płacimy raz, wykupując dany pakiet lub pałac abonament, oferują dedykowany adres – nazwasklepu.pl, nie mają banerów reklamowych marki kreatora, oferują znacznie więcej szablonów lepszej jakości oraz mają znacznie większy limit produktów sklepie. Ostatnią możliwością jest założenie sklepu internetowego przez agencję marketingową.
Na rynku działa ich wiele a przeważnie większość z nich oferuje wykonanie takiej usługi. Po zapłaceniu opłaty otrzymujemy profesjonalny sklep internetowy, zainstalowany, skonfigurowany i gotowy do użytkowania.
Korzyści z prowadzenia sklepu online
Prowadzenie własnego sklepu internetowego posiada bardzo wiele plusów. Pierwszy z nich to łatwość otwarcia i prowadzenia biznesu. Sklep taki możemy stworzyć nawet w 1 dzień. Nie musimy również posiadać dużej sumy pieniędzy na start a zadbać jedynie o zakup towaru. Większe partie możemy kupować z pierwszych zysków sklepu. Aby prowadzić taki sklep internetowy, nie trzeba również posiadać specjalnego wykształcenia, a wystarczy jedynie krótki kurs lub zapoznanie się z ogólną tematyką.
Korzyścią w prowadzeniu sklepu online jest również brak konieczności zatrudniania personelu oraz wynajmowania stacjonarnego biura czy sklepu. To bardzo duże koszty, które przeważnie stoją na przeszkodzie w zarabianiu pieniędzy. Prowadząc również sklep internetowy, jesteśmy również niezależni. To od nas zależy, w jakich godzinach będziemy pracować, ile czasu poświęcimy na pracę czy w jakiej formie będziemy ją wykonywać. Pracując na własne konto mamy również większą motywację, nie musimy nikogo się słuchać oraz możemy budować markę pod własnym imieniem i nazwiskiem. Praca taka daje bardzo dużo satysfakcji. Prowadząc swój biznes w domu, nie musimy również tracić czasu oraz pieniędzy na dojazdy do pracy.
W skali miesiąca pozwoli zaoszczędzić to wiele godzin oraz środków. Sam komfort pracy jest również o wiele wyższy, gdyż ew. dobieramy sobie tylko takich pracownikach, jakich chcemy oraz nie podlegamy nikomu.
Kiedy i czy warto prowadzić sklep internetowy?
Jeśli zastanawiamy się nad założeniem własnego sklepu internetowego, zdecydowanie warto przemyśleć ten krok. Sklep internetowy warto założyć, jeśli chcemy rozpocząć prowadzenie biznesu, ale nie mamy jeszcze na tyle pieniędzy, aby utrzymać stacjonarny — tradycyjny sklep. Warto również uruchomić swój sklep online, gdy chcemy dorabiać do podstawowej pensji lub znamy się na jakiejś dziedzinie. Wiedzę taką warto wykorzystać.
Prowadzenie sklepu internetowego z pewnością jest również dla młodych mam, które chcą już wrócić do pracy, ale nie mogą jeszcze tego uczyć właśnie z uwagi na malucha. Praca taka jest możliwa w domu, dzięki czemu osoby zajmujące się swoimi dziećmi nie muszą z niego wychodzić. Uruchomić i prowadzić swój własny sklep internetowy możemy również, wtedy gdy zależy nam na cało etatowej pracy w domu i zarabianiu pieniędzy w ten sposób. Budowanie własnej marki i zajęcie się sklepem w pełnym wymiarze godzin może przynieść stabilizację finansową oraz dobre zyski. Należy wtedy wkładać w to cały czas przeznaczony na pracę.
Otwarcie swojego własnego sklepu internetowego jest wartym przemyślenia rozwiązaniem. Dostarcza bardzo wielu korzyści i daje równie wiele możliwości. Możemy też stopniowo zamieniać pracę na etacie, prowadząc go jako dodatkowe źródło dochodu, a gdy uda nam się zbudować odpowiednio dużą markę pracę taką będziemy mogli zająć się na pełny etat.
4 Comments
My zaczynamy działalność w świecie online. Wiemy, że reklama internetowa to podstawa, dlatego w to inwestujemy najwięcej.
Przydałyby się przykłady rozwiązań – platform, na których jesteśmy w stanie stworzyć nasz sklep. Jeśli myślimy o samodzielnym tworzeniu to warto (dla mniej skomplikowanych sklepów_ skorzystać z WordPressa i WooCommerce lub Prestashop. Myśląc o gotowych rowziązaniach można rozważyć ofertę shoplo lub shopify. A później pozostaje promocja sklepu i walka o klienta!
Warto prowadzić. Ecommerce dopiero rozwija żagle i powinno eksplodować w 2020. Ale do tego casu już wiele firm zajmie pozycję. To tak jak gra na szachownicy – musisz wyprzedzić swojego konkurenta.
W dzisiejszych czasach sklepy internetowe to naprawdę fajne i ciekawe rozwiązanie. Ecommerce poszedł bardzo do przodu. Jednak jeśli mamy zamiar sprzedawać, musimy już na samym początku mieć plan działania oraz koordynacji. Trzeba wiedzieć, co się robi.