Reklama sklepu zoologicznego
30 sierpnia 2023Ekspert SEO – czym zajmuje się specjalista SEO?
20 listopada 2023Pozycjonowanie stron internetowych jest procesem w jakim istotnych jest wiele czynników rankingowych takich jak na przykład optymalizacja czy jakość linków zewnętrznych prowadzących do strony www. Jeśli na co dzień zajmujesz się SEO na pewno nie obce Ci jest pojęcie zaplecza SEO. Zaplecze SEO to strony internetowe nad którymi mamy pełną kontrolę i na których możemy umieszczać linki do interesujących nas witryn.
Zaplecze SEO jest jednym z najważniejszych narzędzi jakie posiadają osoby zajmujące się pozycjonowaniem w Google. Podstawą zbudowania dobrego zaplecza są domeny. Mocne domeny z odpowiednią bazą linków zewnętrznych i historią (najlepiej tematyczną) potrafią zdziałać cuda, jeśli chodzi o poprawę widoczności stron w wyszukiwarce Google. Jak szukać takich domen i na jakie czynniki warto zwrócić uwagę podczas wyboru domeny pod zaplecze możesz przeczytać w moim wcześniejszym artykule „Jak wybrać domenę pod zaplecze SEO?”.
Jedną z opisywanych metod we wspomnianym tekscie jest wyszukiwanie „martwych” domen za pomocą darmowego narzędzia XENU. Narzędzie to analizuje witryny pod kątem zepsutych linków, które są podlinkowane witrynie, jaką poddaliśmy analizie.
Fot. Analiza linków w programie Xenu.
Zdarza się jednak, że końcowa lista domen, które otrzymujemy do weryfikacji jest bardzo obszerna, a jej ręczne sprawdzenie byłoby zbyt czasochłonna. Na szczęście istnieją sposoby i narzędzia dzięki którym możemy znacząco przyspieszyć ten proces.
Programy jakie potrzebujemy do wykonania analizy to:
- Xenu – darmowy,
- Excel – zakładam, że każdy posiada go w swoim przyborniku 😊, jeśli nie możemy skorzystać z darmowej alternatywy LibreOffice.
- Clusteric Search Auditor – podstawowy pakiet kosztuje już 359 zł/netto.
Krok 1 – eksport danych z Xenu
Pierwszym krokiem po wykonaniu analizy w Xenu jaki musimy wykonać jest eksport listy do pliku .txt. Aby to zrobić wybieramy „File”, a następnie „Export to TAB separated file…”. Lub po prostu naciśnij Ctrl + T i zapisz plik na dysku.
Krok 2 – przeciągnij wyeksportowany plik .txt do Excela
Wyeksportowany plik .txt skopiuj do „czystego” Excela.
Następnie zaznacz wszystkie kolumny i wstaw tabelę.
Następnie kliknij w kolumnę „Status-Text” -> odznacz wszystkie zaznaczone opcje i zostaw wyłącznie „No such” po czym kliknij „OK”.
W kolumnie „Address” otrzymasz listę interesujących Cię domen, które należy zweryfikować pod kątem możliwości rejestracji. Jak widzisz jest ich sporo, są również adresy mailowe itp. Generalnie duży misz-masz nad którym trzeba zapanować 😊
Krok 3 – obróbka danych w Clustericu
Przejdź do zakładki „Narzędzia” i wybierz „Przytnij/przetwórz URLe”.
W zakładce „URLe do przetworzenie” wklej adresy z Excela z kolumny „Address”.
Następnie skonfigurujemy program, tak aby usunął niepotrzebne rekordy, duplikaty oraz posortował je od A do Z. Aby to zrobić:
- Zaznacz opcje „Usuń wiersze zawierające:” i wpisz w oknie „mailto:”,
- Zaznacz opcje Przytnij do: domeny głównej,
- Usuń duplikaty,
- Sortuj A->Z.
Na końcu kliknij przycisk „Przekształć URLe”. Program przefiltruje listę według wcześniej wprowadzonych wytycznych, dzięki czemu otrzymasz gotową bazę domen, jakie w dalszym etapie należy zweryfikować pod kątem możliwości rejestracji.
Krok 4 – weryfikacja dostępności domen w serwisie Godaddy
Skopiuj listę z Clusterica i wklej ją na stronie https://www.godaddy.com/en-uk/domains/bulk-domain-search lub innym serwisie, który pozwala na jednoczesne sprawdzenie dostępności sporej ilości domen.
Serwis potrzebuję chwili, aby przeanalizować wszystkie domeny. W końcowym rezultacie otrzymasz gotową listę adresów, które są gotowe do rejestracji.
Jak możesz zauważyć w prawym górnym rogu istnieje opcja exportu listy w pliku Excela.
Taką bazę domen oczywiście należy poddać kolejnej analizie pod kątem historii (czy domena nie była wcześniej wykorzystywana jako zaplecze innego pozycjonera), linków zewnętrznych itp., natomiast już na tym etapie oszczędzamy sporo czasu, automatyzując proces sprawdzania domen gotowych do rejestracji.
Podobał Ci się artykuł i chcesz być na bieżąco? Polub mój fanpage: https://www.facebook.com/pozycjonowaniekordian/.
Masz pytania dotyczące pozycjonowania stron i marketingu w Internecie? Dołącz do mojej grupy na Facebooku: https://www.facebook.com/groups/2325630837657161/.